Modernisering av startsida - en succé för vattenteknikbolaget

DevCore har genomfört ett snabbt och framgångsrikt webbprojekt för ett ledande vattenteknikbolag med nära 20 000 anställda. Uppdraget var att med en tight deadline modernisera deras åtta år gamla startsida inför en viktig bolagsstämma.


Snabb leverans och ett agilt arbetssätt

Med en tight deadline krävs både snabbhet och precision. Vårt team arbetade agilt för att säkerställa snabba leveranser och flexibilitet. Genom omfattande testning säkerställde vi att den nya designen fungerade sömlöst på alla enheter och webbläsare.

Resultatet blev en modern, luftig och användarvänlig startsida som uppskattades av både anställda och deltagare på bolagsstämman.

Nyckelroller och teknisk expertis

DevCore hade en nyckelroll i projektet med våra erfarna utvecklare i teamet. Vi hanterade överlämningen från designbyrån och ansvarade för kritiskt frontend-arbete, inklusive implementeringen av en ny navigationsmeny.

Vi använde Optimizely CMS, baserat på .NET Core, samt moderna tekniker som JavaScript och SCSS för att förbättra prestanda och användarupplevelse.

Positivt mottagande och framtida utsikter

Den nya startsidan lanserades i tid och mottogs mycket positivt. Kunden och användarna uppskattade den moderna designen och förbättrade menynavigeringen. Vår insats har stärkt förtroendet extra för vårt team och öppnat fler dörrar för framtida projekt med kunden.

Citat från kundens anställda

  • Great work and congratulations to all!
  • …the quality of the site is outstanding!
  • Amazing work the site looks fantastic.

Läs mer om projektet

Vill du veta mer om detta projekt och hur vi hjälpte vattenteknikbolaget att modernisera sin webbplats?

Läs vårt detaljerade kundcase här.

 

Letar du efter en riktig bra webbyrå till ditt bolag?

Kontakta oss idag och se hur vi kan hjälpa din verksamhet att uppnå era webbmål!

Kontakta oss idag!

👉 Kontakta oss
👉 Mejla info@devcore.se 
👉 Följ oss på LinkedIn

Fler nyheter & tips

Svenska företag: Dags att byta CRM – eller CRM-partner?

Känns ert CRM mer som ett hinder än ett stöd? Du är långt ifrån ensam. Många svenska och nordiska företag kämpar med CRM-system som inte används som de ska, saknar affärsnytta eller är dåligt integrerade i vardagen – och det är precis det DevCore hjälper företag i Sverige och Norden att lösa.

Till nyheten

Microsoft erkänner DevCore som Solutions Partner inom Modern Work

DevCore har blivit certifierad Solutions Partner inom Modern Work – Microsofts erkännande för vårt arbete med att digitalisera och förenkla arbetsvardagen för företag genom färdiga lösningar i SharePoint, Teams och Microsoft 365.

Till nyheten

Så hjälpte vi fler företag i april – se månadens nya uppdrag

April bjöd på en rad nya uppdrag inom SharePoint, Optimizely, IT-säkerhet och webbutveckling. Här är en sammanställning av de senaste samarbetena:

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser