Modernisering av startsida - en succé för vattenteknikbolaget

DevCore har genomfört ett snabbt och framgångsrikt webbprojekt för ett ledande vattenteknikbolag med nära 20 000 anställda. Uppdraget var att med en tight deadline modernisera deras åtta år gamla startsida inför en viktig bolagsstämma.


Snabb leverans och ett agilt arbetssätt

Med en tight deadline krävs både snabbhet och precision. Vårt team arbetade agilt för att säkerställa snabba leveranser och flexibilitet. Genom omfattande testning säkerställde vi att den nya designen fungerade sömlöst på alla enheter och webbläsare.

Resultatet blev en modern, luftig och användarvänlig startsida som uppskattades av både anställda och deltagare på bolagsstämman.

Nyckelroller och teknisk expertis

DevCore hade en nyckelroll i projektet med våra erfarna utvecklare i teamet. Vi hanterade överlämningen från designbyrån och ansvarade för kritiskt frontend-arbete, inklusive implementeringen av en ny navigationsmeny.

Vi använde Optimizely CMS, baserat på .NET Core, samt moderna tekniker som JavaScript och SCSS för att förbättra prestanda och användarupplevelse.

Positivt mottagande och framtida utsikter

Den nya startsidan lanserades i tid och mottogs mycket positivt. Kunden och användarna uppskattade den moderna designen och förbättrade menynavigeringen. Vår insats har stärkt förtroendet extra för vårt team och öppnat fler dörrar för framtida projekt med kunden.

Citat från kundens anställda

  • Great work and congratulations to all!
  • …the quality of the site is outstanding!
  • Amazing work the site looks fantastic.

Läs mer om projektet

Vill du veta mer om detta projekt och hur vi hjälpte vattenteknikbolaget att modernisera sin webbplats?

Läs vårt detaljerade kundcase här.

 

Letar du efter en riktig bra webbyrå till ditt bolag?

Kontakta oss idag och se hur vi kan hjälpa din verksamhet att uppnå era webbmål!

Kontakta oss idag!

👉 Kontakta oss
👉 Mejla info@devcore.se 
👉 Följ oss på LinkedIn

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

Varför fastnar företag för ledningssystemet Core365 Ledning?

När vi håller demos av Core365 Ledning möts vi ofta av positiva reaktioner från kvalitetschefer, verksamhetsansvariga och personer i ledande roller. De märker att det är en lösning som förenklar vardagen, ger struktur åt kvalitetsarbetet och blir en smart investering jämfört med fristående system. <br><br><strong>Men vad är det egentligen som gör att företag fastnar för vårt ledningssystem?</strong> Här är några av de saker som alltid väcker mest intresse när vi visar hur det fungerar i praktiken.

Till nyheten

Får ni ut full effekt av Salesforce? Så undviker ni vanliga fallgropar

Många företag i Sverige har investerat stort i Salesforce. Plattformen är ett av världens främsta CRM-system – rätt uppsatt är det ett affärskritiskt verktyg som stärker sälj, kundservice och marknadsföring. Men utan rätt stöd kan samma system istället upplevas som dyrt, krångligt och underutnyttjat.

Till nyheten

Många företag fastnar med ett halvfärdigt Salesforce – utan att veta att det finns en enklare väg

Salesforce är ett fantastiskt CRM när det fungerar som det ska. Världens främsta faktiskt. Men en del företag i Sverige sitter med en plattform som aldrig riktigt landat i verksamheten. Det är dags att sluta kompromissa – Salesforce är värt det. Med rätt partner blir det en träffsäker investering och ett affärskritiskt verktyg som ingen medarbetare vill leva utan.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser