Ny integration mellan Salesforce CRM och kunds medlemsdatabas (backend)

DevCore bygger integration för att koppla samman fristående system, denna gång för en kund inom digital medlemshantering. Information om medlemmar i backend (servrar och databaser) skall kopplas till Salesforce CRM. Detta för att spara tid, minimera fel och risker men även för att framtidssäkra sin verksamhet.

DevCore har fått i uppdrag att integrera Salesforce CRM med kundens backend, servrar och databaser. Kunden i fråga erbjuder digital medlemshantering för alla typer av föreningar, klubbar och organisationer.

Att kunna sammankoppla systemen innebär att lagrad medlemsinformation kan nås utan att lägga ned tid på att jaga information i andra system, att minimera fel och risker som uppstår vid manuell hantering, men även för att framtidssäkra sin verksamhet. Det blir smidigare för kunden att bedriva utveckling, licensiering och försäljning av digitala medlemskort, digitala kommunikationslösningar och betallösningar.

Tekniker:
Salesforce CRM, backend, REST API, JSON, integration.

 

Smarta sammankopplingar ger en enorm fördel

Smarta sammankopplingar av fristående digitala system ger en enorm fördel för att förenkla och automatisera alla typer av arbetsflöden och processer i en verksamhet. Vilket leder till ökad lönsamhet. Mer om integrationer och hur integrationsexperter kan hjälpa ditt företag.

 

Du har tillgång till hela DevCores IT-kompetens

Som kund har ditt företag tillgång till hela DevCores kompetens, beroende på behov och tillfälle. Primärt i detta fall, kommer det att vara konsulter med kompetens inom Salesforce inom förvaltning, support och vidareutveckling. Men DevCore kan även erbjuda IT-projektledare, system- och mjukvaruarkitekter, systemspecialister m.m.

 

Är du nyfiken på systemintegration?

Har du funderingar?

Kontakta oss

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

Erfaren SharePoint-utvecklare? Vi letar efter dig.

Känner du dig hemma i SharePoint-världen – med sju års erfarenhet i bagaget och koll på React, SPFx och kanske lite Power Automate? Då kan vi ha något för dig.

Till nyheten

47,5 miljoner till kampen mot barncancer – tillsammans gör vi skillnad

Barncancergalan 2025 samlade in 47,5 miljoner kronor och värvade 5 600 nya Barnsupportrar till Barncancerfondens livsviktiga arbete. En kväll fylld av både skratt och tårar som visar vilken kraft vi har när människor, företag och organisationer hjälps åt.

Till nyheten

Så hittar du rätt Salesforce-partner: frågorna du bör ställa och våra svar

Att välja rätt Salesforce-partner är ett av de viktigaste besluten ni gör när ni investerar i CRM. Ändå hör vi ofta från företag som fastnat med en partner som inte levererat, som låst in dem i krångliga lösningar eller som helt enkelt inte förstått verksamheten.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser