DevCore har blivit med ny nätverkstekniker -Välkommen Hampus!
Vår fantastiska nätverksavdelning jobbar förutom med PC-support även med hosting, IT-säkerhet, WatchGuard-brandväggar och Office, Teams, Outlook med mera.
Det har varit ett stort tryck på vår nätverksavdelning särskilt nu efter pandemin, då många företag börjat jobba helt hemifrån eller hybridjobba, det ställer högre krav på IT-säkerheten, stabiliteten på nätverken och även på bra hårdvara som brandväggar och accespunkter. Förutom att supporta våra kunder dagligen med IT och drift, så har teamet även hand om DevCores egna servrar och att allt rullar på smidigt för oss i vårt hybridjobb.
Så det är välbehövligt att Hampus började hos oss idag, han har arbetat som IT-konsult länge och är en systemtekniker som har specialiserat sig på att bli teknisk generalist.
Välkommen Hampus och hoppas att du skall trivas på DevCore! 😊
Fler nyheter & tips

Listan: nya uppdrag och kunder på DevCore – maj 2025
Letar du efter stöd inom webbutveckling, CRM eller IT-säkerhet? Du är inte ensam. Så har vi hjälpt fler företag under maj månad – se nya uppdrag inom Umbraco, Optimizely, Salesforce, Microsoft 365 och IT-säkerhet.
Till nyheten
Microsoft ger DevCore nya kvalitetsstämplar – så hjälper vi företag med Microsoft 365
Är ert Microsoft 365 en perfekt arbetsmiljö? Eller behöver ni förbättra samarbetet? DevCore är nu Solutions Partner inom Modern Work – och specialister på förändringsledning. Två kvalitetsstämplar från Microsoft som visar att vi levererar resultat för våra kunder, både tekniskt och organisatoriskt. Här får du veta hur det skapar affärsnytta även för ditt företag.
Till nyheten
Vi var där: Salesforce Agentforce World Tour Stockholm 2025
Hur används AI-agenter i Salesforce egentligen? På Agentforce World Tour fick vi träffa kunder, höra användarcase – och dyka ner i framtiden för automatisering, kundservice och försäljning. Här är några snabba reflektioner från oss på DevCore!
Till nyheten