Nytt sommarprojekt: Återläsa gamla backuper åt datorspelsbolag

Uppdraget innebär att hjälpa datorspelsutvecklaren att återläsa data från äldre backup-band och få tillgång till de säkerhetskopierade filerna samt kunna föra över dem till molnet.

DevCore har tagit på sig ett lite annorlunda och roligt projekt i sommar, där vi hjälper ett svenskt bolag i datorspelsbranschen med backupåterläsning av filer på LTO-bandenheter.

Efter att allt var på plats gällande hårdvara och mjukvara, återställdes de säkerhetskopierade filerna offline för att utesluta säkerhetsrisker, utan kontakt med andra datorer eller servrar och sparas sedan på extern disk.

Efter att all data säkert flyttats till extern hårddisk kan filerna sedan exempelvis sparas (krypterade) i en molnlösning, för att ha tillgång till innehållet framåt.

 

Behöver ditt bolag hjälp med backup och it-säkerhet?

Vi är specialister på nätverk, hosting och backup.

Kontakta oss

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

Så får ni bättre AI‑synlighet efter Googles nya riktlinjer

Många företag funderar på hur AI‑sök påverkar deras webbplats. Behöver man bygga om innehållet? Skapa nya sidor? Eller optimera på helt andra sätt än tidigare? <br><br>Google har nu publicerat tydligare riktlinjer för AI‑sök – och budskapet är: mycket av det som redan skapar en bra webbplats är fortfarande avgörande för synligheten.

Till nyheten

Välkommen att hyra vårt kontor till halva hyran – vi flyttar till större

Efter cirka 11 år i vårt charmiga gårdshus vid Hötorget är det dags för nästa kapitel. DevCore växer och flyttar till större lokaler, vilket innebär att vårt nuvarande kontor blir tillgängligt från september 2026.

Till nyheten

SharePoint förändras under 2026 – så påverkas er organisation

Använder ni SharePoint idag? Då finns det några förändringar som är värda att känna till. Under 2026 når både SharePoint Server 2019 och Office Online Server slutet av sin support, samtidigt som många organisationer behöver ta ställning till framtiden för sina SharePoint-miljöer. <br>Hur påverkas säkerhet, dokumenthantering, integrationer och äldre anpassningar? Och vilka alternativ finns framåt?

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser