Lägger ni tid på att mata in samma information i flera olika system?
Blir resultatet ibland inkorrekt eller skulle du vilja få bättre information för att hjälpa din verksamhet framåt? Bristen på integration mellan era digitala verktyg och tjänster gör inte bara att värdefull tid försvinner utan det ökar även risken för sämre datakvalitet, på grund av manuellt arbete och den mänskliga faktorn.
Svaret på dessa problem är oftast IT-integration eller systemintegration som idag behövs i nästintill alla IT-projekt. För att överleva behöver företag hänga med i den digitala utvecklingen, en smart och lönsam integrationslösning bör därför vara en viktig fråga inom alla organisationer för att inte riskera att konkurrenter springer om en.
Det finns stora möjligheter med systemintegration eftersom det möjliggör att massvis av appar, verktyg och molntjänster kan utbyta information och kommunicera med varandra.
Förslagsvis så går det att koppla ihop dessa system med varandra:
- Datalager & BI Business Intelligence
- ERP affärssystem (SAP, Jeeves, NetSuite m.m.)
- Webbsida/webbplats/hemsida och CMS (Umbraco, Episerver/Optimizely, WordPress m.m.)
- Webbshop & E-handelssystem (Salesforce Commerce Cloud, Optimizely, Magento Commerce, Starweb, Shopify, WooCommerce m.m.)
- Sociala medier (LinkedIn, Facebook/Meta, Instagram, Twitter m.m.)
- Analysverktyg (GA Google Analytics, Matomo m.m.)
- Bokningssystem (SharePoint, EduAdmin, e-learning, LMS, digital online lärarportal, TimeCenter, Bokadirekt m.m.)
- Bemanningssystem (Intelliplan, Recruto, Medvind m.m.)
- PIM-system, Product Information Management
- CRM-system (Salesforce, Dynamics 365, SuperOffice m.m.)
- Ekonomisystem (Fortnox, Hogia, Xledger, Raindance, Visma m.m.)
- Dokumenthanteringssystem
- Med mera.
Din organisation kan dra stor nytta av integration om du vill:
- Trolla bort dubbelarbete och onödig administration.
- Automatisera era processer.
- Eliminera risker med manuellt arbete.
- Få mer tid över till att utveckla er verksamhet.
- Lättare kunna ta bättre beslut om hur verksamheten ska utvecklas framåt.
- Få tillbaka fulla värdet av er investering i olika verktyg, tjänster och system.
Mer om systemintegration och integrationsuppdrag vi har hjälpt kunder med.
Vill du veta mer?
Vi är integrationsexperter - hör gärna av dig så kikar vi på hur vi kan hjälpa just din verksamhet.
Fler nyheter & tips

Välkommen Alexander – ny utvecklare i vårt Salesforce-team!
Vi fortsätter att växa inom Salesforce och CRM och välkomnar nu Alexander till teamet! Med flera Salesforce-certifieringar och en bakgrund inom .NET ser han fram emot att hjälpa företag att optimera sina CRM-lösningar. Läs mer om Alexander och hur vi kan stötta er med Salesforce.
Till nyheten
Vi hjälper fler företag i februari - här är listan med nya uppdrag
Vi fortsätter att hjälpa företag att effektivisera och förbättra sina digitala arbetsmiljöer! Under februari har vi fått in nya uppdrag inom SharePoint, Microsoft 365, avtalshantering och IT-säkerhet. Här är en sammanställning:
Till nyheten
Välkommen James – ny SharePoint- och Microsoft 365-specialist på DevCore
Vi välkomnar James till vårt SharePoint-team! Med fokus på intranät och digitala arbetsplatser stärker han upp vårt Microsoft 365-arbete. Läs mer om James och hur vi kan hjälpa er att få ut mer av SharePoint.
Till nyheten