Är du också i behov av nytt eller flytt av avtalshanteringssystem?

Ny installation eller flytt av äldre dokument? Här berättar vi mer om hur vi hjälpte en kund med att installera ett nytt system för avtalshantering och migrera över deras äldre avtal.

Kunden, som arbetar inom välfärdsteknik, behövde hjälp då ett av deras bolag skulle brytas loss från ett annat, de behövde hjälp att separera de två bolagen åt. Vi installerade då ett nytt avtalshanteringssystem som var snarlikt deras tidigare applikation (som vi implementerat för det tidigare bolaget). Innan installationen såg vi till att registrera en ny ägare i Microsoft 365 Business Suite.

Våra applikationer för avtalshantering och andra appar är byggda i plattformen SharePoint och fungerar med intranät och Teams i Microsoft 365.

Ett nytt avtalsarkiv sattes upp i kundens nya IT-miljö för att korrekt kunna separera de olika verksamheterna åt, vi passade även på att uppdatera till den senaste versionen.

Utöver implementeringen av det nya avtalshanteringssystemet så flyttade vi även över de digitala avtal och kontrakt som fanns inscannade eller sparade sedan tidigare till den nya ytan.

Arbetet gick smidigt och utfördes av en av våra SharePoint-arkitekter, vi implementerar ofta SharePoint-applikationer av olika slag för våra kunder, som fungerar på intranät eller som används med exempelvis Teams.

 

Behöver ditt bolag också hjälp med avtalshantering?

Kontakta oss

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

Varför fastnar företag för ledningssystemet Core365 Ledning?

När vi håller demos av Core365 Ledning möts vi ofta av positiva reaktioner från kvalitetschefer, verksamhetsansvariga och personer i ledande roller. De märker att det är en lösning som förenklar vardagen, ger struktur åt kvalitetsarbetet och blir en smart investering jämfört med fristående system. <br><br><strong>Men vad är det egentligen som gör att företag fastnar för vårt ledningssystem?</strong> Här är några av de saker som alltid väcker mest intresse när vi visar hur det fungerar i praktiken.

Till nyheten

Får ni ut full effekt av Salesforce? Så undviker ni vanliga fallgropar

Många företag i Sverige har investerat stort i Salesforce. Plattformen är ett av världens främsta CRM-system – rätt uppsatt är det ett affärskritiskt verktyg som stärker sälj, kundservice och marknadsföring. Men utan rätt stöd kan samma system istället upplevas som dyrt, krångligt och underutnyttjat.

Till nyheten

Många företag fastnar med ett halvfärdigt Salesforce – utan att veta att det finns en enklare väg

Salesforce är ett fantastiskt CRM när det fungerar som det ska. Världens främsta faktiskt. Men en del företag i Sverige sitter med en plattform som aldrig riktigt landat i verksamheten. Det är dags att sluta kompromissa – Salesforce är värt det. Med rätt partner blir det en träffsäker investering och ett affärskritiskt verktyg som ingen medarbetare vill leva utan.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser