Webshop i Salesforce

Devcore har byggt en Webshop  i SalesForce som nyttjar SalesForce appen IdaApps eZe Store.

Syftet är att göra köpen enklare för uppdragsgivarens kunder och effektivisera orderbearbetningen för uppdragsgivaren. Produkterna har redan presenterats på uppdragsgivarens webbsajt och nu kan deras kunder och nya besökare klicka på ”köp” för att sedan hamna på den SalesForce anslutna webbshopen och generera ett ”Opportunity” som automatiskt skapas i uppdragsgivarens SalesForce CRM.

Denna typ av integration möjliggör helt slutna automatiska flöden som reducerar tryck på kundtjänst och minskar den administrativa insatsen.

Flera integrationer mot externa tjänster har byggts i samband med detta, som t ex; Nets kortbetalning, PayPal, AccurateTax.com (online momstjänst i USA) och Google reCAPTCHA. DevCores SalesForce kompetens i kombination med  SalesForce appen IdaApps eZe Store har gjort att timmarna har hållits nere och fokus har kunnat läggas på features och gränssnitt istället för grundläggande webbshop- och CRM-funktionalitet som redan funnits på plats med denna lösning. Webbshopen har varit en utmaning då uppdragsgivaren har velat sälja produkter från flera olika affärsområden med olika krav på struktur, logik och grafiskt gränssnitt.

Devcore är Salesforce partner med kärnverksamhet i Stockholm men vi kan hjälpa företag i hela Sverige och Europa.

 Läs mer om vad DevCore kan göra med Salesforce för er på vår sida om Salesforce.

 

Vill du veta mer:

Kontakta oss via 08244030 alternativt via formuläret till höger eller på mail info@devcore.se.

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

11 nya uppdrag som visar varför företag väljer DevCore som IT‑partner

Nya avtal med organisationer inom både privat och offentlig sektor. Uppdragen omfattar webbanalys, webbutveckling, Microsoft 365, SharePoint, Power Apps, Dynamics CRM, IT‑support och systemutveckling.

Till nyheten

Tydlighet i systemprojekt är något alla företag bör kunna kräva

När företag utvecklar nya system eller moderniserar befintliga är tydlighet avgörande. Specifikationer, dialog och insyn krävs för att skapa verklig nytta. Här delar vi vad ni som företag ska kunna kräva av er leverantör i ett systemprojekt.

Till nyheten

Nya kunduppdrag inom Salesforce och SharePoint på DevCore

Här hittar du exempel på hur vi hjälper företag och organisationer att skapa struktur, minska komplexitet och bygga långsiktigt hållbara lösningar.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser