Ransomeware-attacken drabbade 1500 företag, ta del av webinaret och läs mer om cyberattacken

Cyberattacken ägde rum fredagen den 2 juli, då minst åtta MSPs (managed service providers) drabbades av ransomware som infekterade deras infrastruktur och kunder. Händelsen har enligt uppgift påverkat upp till 1500 företag. Medlemmar i REvil är ansvariga för attacken och de begär 70 miljoner dollar i lösensumma.

Cyberattacken ägde rum fredagen den 2 juli, då minst åtta MSPs (managed service providers) drabbades av ransomware som infekterade deras infrastruktur och kunder. Händelsen har enligt uppgift påverkat upp till 1500 företag. Medlemmar i REvil är ansvariga för attacken och de begär 70 miljoner dollar i lösensumma.

I ett webinar från WatchGuard får vi reda på mer, när Corey Nachreiner (Chief Technology Officer) och Marc Laliberte (Senior Security Analyst) diskuterar hur attacken kunde ske och vad en organisation kan göra för att skydda sig.

Här finner ni länken till webinaret Learnings from the Kaseya Supply Chain Attack and Mass Ransomware Incident July 8 2021 - 8am PDT (3pm GMT)

Edit: Här kan du se webinaret om ransomware och cybersäkerhet on-demand!

Ransomware är skadlig kod, som ständigt förändras, och är utformad för att kryptera filer på en enhet, vilket gör alla filer och de system som är beroende av dem oanvändbara. Skadliga aktörer kräver sedan en lösensumma i utbyte mot dekryptering.

 

DevCore är Watchguard Gold Partner. 

Vi är experter på brandväggar, Wi-Fi och säkerhet sedan 10 år tillbaka.

2014 startade vi sajten watchguardspecialisten.se

DevCore är återförsäljare av WatchGuards samtliga produkter. Virtuella brandväggar, licenser och tillbehör.

Följ oss på LinkedIn

Kontakta oss

Mejlainfo@devcore.se

+46 (0)8 24 40 30

Följ oss påLinkedIn

Fler nyheter & tips

Varför fastnar företag för ledningssystemet Core365 Ledning?

När vi håller demos av Core365 Ledning möts vi ofta av positiva reaktioner från kvalitetschefer, verksamhetsansvariga och personer i ledande roller. De märker att det är en lösning som förenklar vardagen, ger struktur åt kvalitetsarbetet och blir en smart investering jämfört med fristående system. <br><br><strong>Men vad är det egentligen som gör att företag fastnar för vårt ledningssystem?</strong> Här är några av de saker som alltid väcker mest intresse när vi visar hur det fungerar i praktiken.

Till nyheten

Får ni ut full effekt av Salesforce? Så undviker ni vanliga fallgropar

Många företag i Sverige har investerat stort i Salesforce. Plattformen är ett av världens främsta CRM-system – rätt uppsatt är det ett affärskritiskt verktyg som stärker sälj, kundservice och marknadsföring. Men utan rätt stöd kan samma system istället upplevas som dyrt, krångligt och underutnyttjat.

Till nyheten

Många företag fastnar med ett halvfärdigt Salesforce – utan att veta att det finns en enklare väg

Salesforce är ett fantastiskt CRM när det fungerar som det ska. Världens främsta faktiskt. Men en del företag i Sverige sitter med en plattform som aldrig riktigt landat i verksamheten. Det är dags att sluta kompromissa – Salesforce är värt det. Med rätt partner blir det en träffsäker investering och ett affärskritiskt verktyg som ingen medarbetare vill leva utan.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser