Salesforce-implementation för ideell förening
Föreningen köpte Salesforce redan tidigt 2018 men hade motgångar med partners som inte kunnat leverera det kunden står för, dvs standarder och best practices.
DevCore gjorde en audit av den Salesforce-miljö som fanns på plats i augusti 2018 samt deltog i en workshop för att prata om delningsregler samt best practices. Efter detta stod det klart att att DevCore skulle ta över Salesforce-projektet. Samtidigt blev det också klart att DevCore skulle få möjligheten att stötta IT-avdelningen med projektledning, förvaltning samt utveckling av andra strategiska system samt integrationer.
DevCore-teamet tillsammans med IT-organisationen på föreningen levererade en första release av Salesforce innan midsommarhelgen, första intrycket från föreningens medarbetare har varit positivt och de är taggade för framtida releaser!
Vill du veta mer om vad DevCore kan göra för er?
Kontakta DevCore på info@devcore.se eller telefon: 08-24 40 30
More news and tips

Så hjälpte vi fler företag i april – se månadens nya uppdrag
April bjöd på en rad nya uppdrag inom SharePoint, Optimizely, IT-säkerhet och webbutveckling. Här är en sammanställning av de senaste samarbetena:
To the news
DevCore stärker sin position som Microsoft Solutions Partner
Företag som vill utveckla sin verksamhet med Microsofts verktyg behöver en partner som levererar verkligt värde. DevCore har varit en stark Microsoft-partner i över två decennier – och nu har vårt arbete fått ytterligare erkännande som certifierad Solutions Partner inom Data & AI och Digital & App Innovation. Ett tydligt kvitto på att vi möter högt ställda krav och skapar långsiktig nytta för våra kunder.
To the news
Subscription management i Salesforce
En smart och skräddarsydd lösning för Subscription management i Salesforce – smidig hantering av abonnemang, licenser och fakturering som gör det enkelt att växa. Få full kontroll över abonnemangsaffär med automatiserade flöden, färre manuella moment och bättre struktur.
To the news